Restauracja Dworek Donnersmarck                                        
tel 601 799 600 lub 32 381 53 10

 

Piekary - Józefka - dworek myśliwski Donnersmarck


Na rozwój całego Ślaska i jego spuściznę nie było tak wpływowego rodu jak rodzina Henckel von Donnersmarck. Przez setki lat miała ona wpływ na dzieje Śląska i Zagłębia. Do tej pory pozostały liczne ślady działalności tego wpływowego i gospodarnego rodu. Oprócz znanych i odwiedzanych przez rzesze turystów parków i pałaców w Świerklańcu, Brynku czy Nakle, istnieje wiele mniej znanych obiektów, które w ogóle nie są kojarzone z tym możnym rodem.
Były pałacyk myśliwski należący do rodziny Donnersmarcków, który był położony w bezpośrednim sąsiedztwie lasu i stanowił świetną bazę do wyruszania na leśne łowy. Często to tu podejmowano także gości i zapraszano ich na leśne ostępy. Pomimo, że teren jest gęsto rozbudowany, dzisiaj w dalszym ciągu pobliskie lasy stanowią tereny rekreacyjne. Tylko zamiast łowić wielkiego zwierza, można wybrać się na rower lub spacer, a ścieżki rowerowe i szlaki turystyczne do tego zachęcają.


Historia dworku rozpoczyna się już w roku 1846, kiedy to obiekt został przeznaczony na cele rekreacyjne i od tego czasu zaczyna służyć rodzinie Donnersmarcków podczas polowań jako miejsce do biesiadowania po polowaniach w pobliskich lasach. To tutaj baronowie i zacne śląskie rody gościli na zaproszenie hrabiego Donnersmarcka.

IMG 0055

Przez cały czas istnienia obiekt wykorzystywany był zgodnie z wcześniejszym przeznaczeniem. Po wojnie w 1945 r. całe mienie prywatne zostało upaństwowione. Skonfiskowano całe majątki, także rodzinie Donnersmarcków. Na szczęście dworek myśliwski nie trafił do nowo powołanej jednostki jakie były Państwowe Gospodarstwa Rolne, ale trafił do Lasów Państwowych. Dzięki temu wyposażenie i charakter zabudowy w większości został utrzymany.

W skutek prywatyzacji dworek myśliwski przeszedł w ręce prywatne i w tej chwili służy wszystkim, którzy chcą zakosztować kuchni myśliwskiej.
Po 160 latach w tym miejscu powstaje Restauracja Myśliwska o unikalnych wnętrzach i ciekawym, myśliwskim wyposażeniu.

IMG 0073

Następnie w tym miejscu był "Zajazd Myśliwski" z mini stadniną koni. W tej chwili obiekt zmienił nazwę na „Dworek Donnersmarck", która nawiązuje do tradycji pierwotnych właścicieli.
Zabytek, jakim jest dworek został przez nowych właścicieli pieczołowicie odrestaurowany. Odzyskał on dzięki temu dawną świetność i służy obecnie jako wykwintna restauracja okolicznym mieszkańcom oraz gościom z dalszych stron.

 

 

 

                 Wirualny spacer po restauracji